Урок 16-18
Для здобувачів освіти по професії "Тракторист машиніст сільськогосподарського виробництва, Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, Водій автотранспортних засобів"
Курс: Інфориатика
Група № 3, курс 1
Викладач: Терещенко Олександр Миколайович
Дата проведення заннятя за розкладом - 21, 28 жовтня 2022 р
Урок № 16-18 (3 години)
Тема: ЛПР Робота з текстовим редактором.
Опрацювати матеріал:
Текстовий редактор його основні елементи та призначення
Для роботи з текстами на комп'ютері використовуються програмні засоби, називані текстовими редакторами або текстовими процесорами. Існує велика кількість різноманітних текстових редакторів, що розрізняються по своїх можливостях, - від дуже простих навчальних до потужних, багатофункціональних програмних засобів, називаних видавничими системами, які використовуються для підготовки до печатки книг, журналів і газет. Найбільш відомі серед користувачів IBM-Сумісних комп'ютерів текстові редактори Lexicon і Word for Windows.
Основне призначення текстових редакторів - створювати текстові файли, редагувати тексти, переглядати їх на екрані, змінювати формат текстового документа, роздруковувати його на принтері.
Текст, що набирається на клавіатурі комп'ютера, відтворюється на екрані дисплея в робочому полі редактора. Спеціальний значок - курсор указує те місце на екрані, на якому користувач у цей момент може робити вплив (створювати, змінювати символи й т.д.) за допомогою редактора. Працюючи з текстовим редактором, можна одержати на екрані інформацію про поточний стан курсору, тобто його координатах на екрані (номер рядка й позиції в рядку), а також про номер сторінки тексту, його форматі, використовуваному шрифті й т.д.
Інтерфейс практично кожного текстового редактора дозволяє мати на екрані меню команд керування редактором - зміна режимів роботи, звертання за допомогою, форматування тексту, печатки й т.д. Як правило, меню має не тільки текстову форму, але й форму піктограм, що вказують на виконувану команду.
Текстові редактори - це програми для створення й редагування текстових документів. Це листи, статті, довідки, повісті або романи й інша інформація, що іменується текстовим документом, текстовим файлом або просто текстом.
Під редагуванням тексту будемо розуміти весь комплекс операцій щодо внутрішньої (змістової) і зовнішньої (оформлювальної) роботи над текстом. Кожен текст можна «кроїти», тобто вирізати з нього частини, «склеювати» їх, вставляти в робочий матеріал частини з інших текстів, міняти їх місцями й т ін. Можна змінювати розташування тексту на сторінці, формат рядків і абзаців, вставляти в текст ілюстрації (малюнки, графіки, схеми тощо).
При описі текстових процесорів треба виділити дві групи програмних продуктів цього типу. Перша група орієнтована на створення документів різного ступеня складності з потужними засобами форматування і включення графіки. Типовим представником цієї групи є Microsoft Word. Друга група текстових процесорів (їх часто називають текстовими редакторами) орієнтована для роботи з чисто текстовими файлами, серед яких можуть бути тексти програм, написані різними мовами, конфігураційні файли, файли настроювання й ін. Яскравим представником таких програмних продуктів є MultiEdit Цей текстовий процесор має потужну систему контекстної заміни, вбудовану мову макрокоманд на рівні Visual Basic, засоби підтримки внутрішнього середовища, засоби допомоги при набиранні ключових слів.
Існує ще одна окрема група текстових процесорів - це настільні видавничі системи. Видавничі програми (Desktop Publishing) у чомусь схожі на звичайні текстові процесори, але відрізняються від них більш широким набором можливостей роботи з текстом. До видавничих систем належать такі продукти, як Adobe PageMaker, Adobe InDesign, QuarkXPress. Правда, слід зауважити, що ця різниця поступово стирається, і такі редактори, як Word Perfect або Microsoft Word уже наближаються до видавничих програм. У всякому разі вони в змозі забезпечити набір і друкування нескладних видань.
Як правило, видавничі програми мають широкий спектр доступних форматів, тобто можливість працювати з файлами, створеними в багатьох інших програм текстових, графічних, креслярських. Текст легко можна вставити усередину будь якого малюнка; крім того, є засоби для малювання простих фігур усередині самої програми. Якщо передбачається кольорове віщання, то є можливість варіювати колірну гаму і при друкуванні одержувати потрібну кількість копій, що відповідають кожному кольорові У поліграфії це називають розкладанням кольору на окремі складові.
Більшість редакторів тексту мають також режим орфографічного контролю тексту. У цьому випадку в пам'яті комп'ютера зберігається досить великий словник. Завдяки цьому стає можливим автоматичний пошук орфографічних помилок у тексті й наступне їхнє виправлення.
Широкі можливості текстових редакторів дозволили комп'ютеру практично витиснути друкарські машинки з діловодства, а використання комп'ютерних видавничих систем багато в чому змінило організацію підготовки рукопису до видання, автоматизувало працю людей декількох типографських професій - верстальщика, складача, коректори й др.
Можливості текстового редактору.
Зазвичай текстові редактори містять у собі такі можливості:
- Набір тексту.
- Корегування набраного тексту звичайним способом, тобто зміна букв, слів і т. д.
- Вирізання фрагментів тексту, запам'ятовування їх протягом поточного сеансу роботи, а також у вигляді окремих файлів.
- Вставка фрагментів у потрібне місце тексту.
- Пошук у тексті потрібних слів або речень.
- Заміна слів одне на інше частково або повністю у всьому тексті.
- Форматування тексту, тобто надання йому певного вигляду за такими параметрами: ширина текстового стовпчика, абзац, поля з обох боків, верхнє й нижнє поле, відстань між рядками, вирівнювання краю рядків.
- Автоматична розбивка тексту на сторінки із заданим числом рядків.
- Автоматична нумерація сторінок.
- Автоматичне введення підзаголовків у нижній або верхній частині сторінки.
- Виділення частини тексту жирним, курсивним або підкресленим шрифтом.
- Переключення програми для роботи з іншим алфавітом.
- Табуляція рядків, тобто створення постійних інтервалів для розміщення і тексту у вигляді стовпчиків.
- Друкування тексту або окремих його частин.
- Найпотужніші редактори включають також додаткові можливості, такі як:
- Можливість побачити на екрані текст у готовому вигляді, тобто таким, яким він буде роздрукований принтером.
- Широкий вибір шрифтів.
- Можливість вставки в текст формул, таблиць, малюнків.
- Можливість створення кількох текстових стовпчиків на одній сторінці.
- Автоматичний пошук і виправлення граматичних помилок.
- Вибір готових стилів і шаблонів.
Виконати тести: