Урок 10

Для здобувачів освіти по професії "Тракторист машиніст сільськогосподарського виробництва, Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, Водій автотранспортних засобів"

Курс: Інфориатика

Група № 3, курс 1

Викладач: Терещенко Олександр Миколайович

Дата проведення заннятя за розкладом -   30  вересня 2022 р

Урок № 10

Тема:  Прикладне програмне забезпечення.  Стандартні прикладні програми. Сервісне ПЗ.  Інтерфейс користувача.


Опрацювати матеріал:

Прикладне програмне забезпечення, його призначення

Прикладне програмне забезпечення призначене для розв'язання прикладних завдань фахової діяльності людини (тобто прикладене до практики). Спектр таких програм надзвичайно широкий: від виробничих та наукових до навчальних та розважальних. Сюди відносять розрахункові, навчаючі, моделюючі програми, комп'ютерні ігри, тощо.

У структурі прикладного програмного забезпечення можна виділити прикладні програми як загального, так і спеціального призначення.

Прикладне ПЗ загального призначення - це комплекс програм, який одержав широке використання серед різних категорій користувачів. Найбільш відомими серед них є: текстові редактори, графічні системи, електронні таблиці, системи управління базами даних та ін.

Крім перерахованих систем, до складу прикладного ПЗ загального призначення слід віднести й інтегровані системи. Ці системи об'єднують у собі можливості текстових редакторів, графічних систем, електронних таблиць та систем управління базами даних. Головна перевага інтегрованих систем перед окремими системами прикладного ПЗ загального призначення полягає у тому, що вони створюють єдині правила роботи для користувача, тобто вони мають єдиний інтерфейс як при роботі з текстом, так і при роботі з електронними таблицями та ін. Найвідоміші серед них: Місrosoft Office, Місrosoft Works, Lotus SmartSuite, Perfect Office.

Прикладні програми спеціального призначення використовують у специфічній діяльності користувачів.

Функції специфічних систем залежать від їх призначення. Наприклад, для систем навчального призначення це можуть бути інструментальні засоби для розробки комп'ютерних занять (гіпермедійні та гіпертекстові системи, авторські та інші системи), імітаційні моделюючі програми навчального призначення, програми для розробки та підтримки розкладу, педагогічні програмні засоби різного призначення та ін.

До складу прикладних програм спеціального призначення можна також віднести пакети прикладних програм (ППП), які широко використовуються, наприклад, для статистичної обробки даних, бухгалтерського обліку, розрахунку будівельних конструкцій та ін. Наявність у комп'ютері різноманітних ППП дозволяє розв'язувати значну частину простих прикладних задач практично без програмування. У цьому випадку завдання на розв'язування тієї чи іншої задачі записується у вигляді директиви спеціальною проблемно-орієнтованою мовою та повідомляється комп'ютеру.

Прикладне програмне забезпечення

Хоча операційні системи необхідні для роботи комп'ютера універсального призначення, кінцевому користувачеві доводиться, в основному, працювати з прикладним програмним забезпеченням. Операційна система за налагодженого в установі адміністрування інформаційної системи - це сфера професійних і службових інтересів системного адміністратора.

Перелік використовуваного в органах державного управління та місцевого самоврядування програмного забезпечення визначається обсягом та змістом тих задач, які вирішуються цим органом.

Всі органи регіонального управління мають спільні риси: проблеми соціально-економічного розвитку регіону повинні вирішуватись на основі комплексного підходу до прогнозування та планування, з поєднанням галузевого та територіального принципів, з використанням багатоаспектної інформації. Це в свою чергу потребує вирішення значної кількості питань, пов'язаних з особливостями інформаційного забезпечення управлінських процесів, а також з:

  • великими обсягами інформації;
  • великою кількістю джерел інформації;
  • складним та багаторазовим перехрещенням великої кількості інформаційних потоків, часто зі слабкою їх взаємодією або взагалі її відсутністю в зв'язку з тим, що управління регіонами в більшості випадків виконується не одним, а сукупністю територіальних, галузевих та багатогалузевих органів;
  • відсутністю уніфікованих структур повідомлень в багатьох інформаційних потоках;
  • відсутністю єдиної регламентованої системи показників функціонування регіонів.

В своїй більшості регіони являють собою складні народногосподарські комплекси. В кожному з них, як правило, складається своя специфічна соціально-економічна структура, що може відрізняти його від інших в своїй класифікаційній групі і в деякій мірі обумовлювати його місце в структурах управління вищого рівня. Зокрема, особливості окремих регіонів, відрізняючи їх один від одного, можуть полягати у відмінностях:

  • географічного розташування;
  • галузевої структури народного господарства регіону;
  • структури та технічного оснащення господарств, підпорядкованих регіональним органам управління;
  • структури народногосподарського комплексу по територіальній підпорядкованості (державним, обласним, міським, районним, сільським, селищним органам управління);
  • економічних показників;
  • демографічної структури населення;
  • забезпечення населення регіону культурно-побутовими, транспортними та іншими послугами;
  • навколишніх (природних) умов проживання населення; використання території;
  • наявності та використанні трудових ресурсів, їх професійно-кваліфікаційній структурі, рівні безробіття;
  • наявності та використанні природних ресурсів.

Всі ці відмінні особливості безпосередньо відбиваються на організаційних структурах (складі підрозділів та служб) і складі функцій та задач органів регіонального управління.

З функціональної точки зору всі регіональні органи управління умовно можна розділити на два напрямки своєї діяльності, якi визначають два види функцій: управлінські, якi включають безпосередньо функції управління регіоном (тобто тi, для виконання яких i створені органи регіонального управління), і офісні, що забезпечують власну життєдіяльність органу управління (управління кадрами, матеріально-технічне постачання, бухгалтерський облік, діловодство, контроль виконавчої дисципліни, робота зі зверненнями громадян та iншi).

Офісні функції - це функції секретаріату. Незважаючи на той факт, що на ринку програмної продукції представлена значна кількість комерційних програмних продуктів, призначених для автоматизації офісних задач, є об`єктивна необхідність оптимального сполучення комерційних продуктів загального призначення та спеціалізованих продуктів, орієнтованих безпосередньо на конкретного користувача чи задачі на конкретному робочому місці (АРМ).

Яке програмн езабезпечення використовується у вашій установі для виконання офісних функцій?

До комерційних продуктів слід віднести текстові редактори, програми автоматизованого перекладу з української мови на іноземну і навпаки, орфографічні редактори тощо. До спеціалізованих програмних продуктів слід віднести такі, що автоматизують основні функції секретаріату і, по-перше, не вимагають, як у випадку з комерційним продуктом, значної кваліфікованої адаптації до конкретних умов, а по-друге, не потребують високої комп`ютерної кваліфікації від особи, що має працювати з продуктом (практично без адаптації). Комплексними управлінськими функціями слід вважати:

  • комплексний аналіз та контроль задоволення регіону ресурсами i умовами його життєдіяльності;
  • прогнозування соціально-економічного розвитку регіону на періоди різної тривалості, у т.ч. й великої;
  • визначення потреб регіону в ресурсах та умовах, які необхідні для його життєдіяльності;
  • реалізація заходів щодо задоволення потреб регіону;
  • формування та ведення паспорту регіону (умовно-постійна інформація, тобто така, що незначно оновлюється не частіше, ніж за 2-5 років). Паспорт регіону - це системно-організований комплекс цифрової, текстової та графічної інформації про територію, населення та інфраструктуру, яка характеризує усі сфери життєдіяльності регіону.

Як Ви уявляєте використання комп'ютерів для виконання управлінських задач?

В переважній більшості випадків задачі, які вирішуються на робочих місцях в органах державного управління та місцевого самоврядування за допомогою комп'ютерної техніки, залишається традиційним, а саме:

  • створення текстових документів (простих документів довільної форми, документів на бланках, складних документів довільної форми, аналітичних документів з необхідними ілюстраціями) - текстові процесори;
  • виконання обчислень для аналізу числових даних та графічне представлення результатів цього аналізу - табличні процесори;
  • доступ до розподілених баз даних або робота з власними (зазвичай невеликими за обсягом) базами даних з метою отримання даних чи їх поновлення - системи управління базами даних;
  • доступ до Web-ресурсів засобами локальних комп'ютерних мереж з обробкою 2D графіки та рухомого зображення (статична графіка, найпростіша анімація).

Окремо слід виділити задачі збирання й аналізу даних для прийняття управлінських рішень. Хоча в основному для вирішення цих задач і використовують поширені інформаційні технології, підготовка, аргументування і моніторинг результатів реалізації рішень вимагає творчого підходу і необхідних теоретичних знань саме в царині прийняття управлінських рішень.

Для виконання більшості задач з програмного забезпечення загального призначення традиційно використовують офісні програмні продукти з пакету MS Office, розроблені для операційної системи Windows. Можливостей цього програмного забезпечення цілком достатньо для виконання більшості перелічених вище задач.

Це твердження не стосується створення і супроводу великих за обсягом розподілених баз даних, для яких, зрештою, завжди використовувалось спеціальне програмне забезпечення FoxBase, Oracle тощо.

Розвиток вітчизняного ринку програмного забезпечення може створити таку ситуацію, коли у персональних комп'ютерах використовуватимуть Unix-подібні операційні системи типу Linux чи FreeBSD та відкрите офісне програмне забезпечення на взірець Open Office.

Є побоювання, що такий розвиток подій викличе незаплановані витрати коштів і часу на освоєння персоналом нового (не завжди простого, наприклад, системного) програмного забезпечення, однак у цьому зв'язку слід звернути увагу на дві наступні обставини:

  • кінцевому користувачу неважливо, в якій операційній системі працює потрібне йому прикладне програмне забезпечення. Робота операційної системи - це завдання для спеціальних служб чи окремого спеціаліста організації.
  • освоювати нове (вільне) програмне забезпечення можна вже зараз, використовуючи те, що нові програмні продукти є крос-платформовими, тобто придатними для використання під управлінням більшості використовуваних зараз операційних систем, зокрема Windows.

Для використання в органах державного управління та місцевого самоврядування рекомендується використовувати програмне забезпечення, перелік якого наведено в табл.4. Там же ж наведено і аналоги, які використовуються зараз.

Таблиця 4

Перелік рекомендованого програмного забезпечення

№ з/п Програмне забезпечення, яке використовують зараз Рекомендоване програмне забезпечення Призначення програмного продукту
1 Microsoft Word Open Office.org Writer створення текстових документів з ілюстраціями, на бланках, за шаблонами
2 Microsoft Excel Open Office.org Calc табличний процесор (електронні таблиці)
3 Power Point Open Office.org Impress створення та транслювання комп'ютерних презентацій
4 Photo Shop, Photo Paint, Corel Draw Gimp створення растрової та векторної графіки
5 Internet Explorer, Netscape Navigator Mozilla Internet - браузер (навігація в Internet та доступ до сервісів Іnternet)

Чи доводилось Вам особисто працювати з програмним забезпеченням, наведеним у третьому стовпці таблиці чи бачити приклади його використання?


Відразу зазначимо, що наведений перелік - не єдино можливий варіант. Ринок програмного забезпечення розвивається дуже швидко і, зокрема, в царині прикладного програмного забезпечення.

Основною перевагою використання пропонованого програмного забезпечення є те, що воно розповсюджується на умовах GPL безкоштовно. Вартість інсталяційних матеріалів становить вартість носія, на якому вони записані (як правило, компакт-диска). Одночасно вирішується питання про незаконне використання не ліцензованого програмного забезпечення.

Ще одним з аргументів на користь проведення пропонованої політики щодо використовуваного програмного забезпечення є те, що продукти основного комерційного виробника на українському ринку - фірми Microsoft - стають дедалі громіздкішими та ресурсоємними. Це стосується як операційних систем, так і прикладного програмного забезпечення.

Що стосується використовуваного спеціального програмного забезпечення, то сюди слід віднести графічні редактори, видавничі системи, геоінформаційні системи, системи управління базами даних (СУБД). Перелік деяких зних наведено в табл.5.

Таблиця 5

Перелік деяких спеціальних програмних продуктів

№ з/п Призначення Програмний продукт
1 Графічні редактори PhotoShop, PhotoPaint, CorelDraw, AdobeIlustrator, Gimp, FreeHand
2 Системи управління базами даних FoxBase, FoxPro, Oracle, MySQL
3 Видавничі системи PageMaker, QuarkPress

Однак, купуючи ці програмні продукти потрібно враховувати наступні міркування:

  • робота з цими програмними продуктами вимагає не лише доброго знання прийомів роботи з програмними продуктами, але й спеціальних навичок та умінь (художнього смаку, знання спеціальних видавничих термінів та понять, предметної галузі баз даних та принципів їх проектування);
  • виконання непрофесіоналом певної роботи за допомогою цих програмних продуктів займе значно більше часу, ніж виконання тої ж роботи у спеціалізованих підприємствах чи організаціях, та й якість виконаної роботи буде не найкраща.

Наведені міркування дають підстави для наступного висновку: роботу, яка вимагає використання спеціального програмного забезпечення, краще довіряти спеціалістам з-поза установи. Це буде і швидше, і якісніше. Якщо спробувати оцінити витрати установи на виконання таких робіт сторонніми організаціями, то варто пам'ятати, що комерційне спеціальне програмне забезпечення коштує дуже дорого, а використовується в державному управлінні за прямим призначенням дуже рідко.

Згадаємо, ще одну обставину, яка часто залишається поза увагою користувачів. Дуже часто в офісі є потреба у створенні, наприклад, простіших текстових документів або виконанні нескладних математичних обчислень.
В першому з цих випадків немає ніякої необхідності використовувати текстовий процесор Word - достатньо найпростіших вбудованих у Windows текстових редакторів: NotePad (Блокнот) або WordPad. Перший дозволяє створювати найпростіші текстові документи без ілюстрацій та різноманітних шрифтів. Другий - доволі потужний текстовий редактор, який дозволяє використовувати вбудовані об'єкти (рисунки, діаграми, таблиці) і форматувати текст з використанням різних шрифтів та їх стилів. Робота з цими редакторами принципово нічим не відрізняється від роботи у будь-якій програмі під управлінням Windows. NotePad створює файли з розширенням .txt, а WordPad - з розширенням .wri.
У другому випадку нема потреби використовувати електронні таблиці: часто достатньо вбудованої у Windows програми Calculator (Калькулятор). Результати обчислень через буфер обміну можуть бути перенесені у довільний документ.


Чи маєте Ви практичний досвід використання спеціального програмного забезпечення?

В практиці роботи органів державного управління та місцевого самоврядування дедалі ширше використовуються спеціальні програмні продукти для реалізації сучасних інформаційних технологій: підтримки прйняття управлінських рішень, електронного документообігу, електронний переклад з іноземних мов та навпаки, підготовки інформаційних мультимедійних матеріалів.

Програмне забезпечення для цих технологій випускається багатьма фірмами серійно, але складності у його використанні зумовлені необхідністю його адаптації та налаштування для потреб кожної конкретної організації чи установи та вирішуваних ними задач окремо у кожному випадку.

З розвитком та поширенням застосування мережевих технологій обробки даних особливого значення набуває оволодіння користувачами основами створення за допомогою універсального та спеціалізованого програмного забезпечення Web-документів для забезпечення доступу до цих документів з глобальних мереж . Для цього необхідні базові знання мови гіпертекстової розмітки документів HTML та прийомів роботи зі спеціальним програмним забезпеченням (HTML-редактори). Один з таких редакторів - FrontPageExpress - є інтегральною частиною операціної системи Windows. Потужніша і повніша версія цього редактора - FrontPage - входить до складу програмного продукту MS Office. Крім цього, не слід забувати, що всі компоненти MS Office дозволяють досить просто зберігати документи у форматі .asp (.aspl) та компонувати матеріали для їх розміщення на потрібному сайті (виконувати публікація матеріалів).

На закінчення спробуємо відповісти на запитання, яке було поставлене у попередньому розділі, а саме: який комп'ютер купувати - дуже потужний і дуже дорогий, чи менш потужний, але дешевший.

Очевидно, що це питання повинно вирішуватись на підставі аналізу змісту тих задач, які виконуються на конкретному робочому місці. Найбільше ресурсів вимагають мультимедійні програми і системи управління великими розподіленими базами даних, пов'язані з обробкою великих масивів даних в режимі реального часу. Значну обчислювальну потужність повинні мати також сервери мереж.Використання офісних пакетів програм, якими, в основному, і користуються в офісах, не вимагає найпотужніших комп'ютерів. Наприклад, для використання пакету MS Office 2000 під управлінням операційної системи Windows'98 цілком достатньо процесора з тактовою частотою 500-700 Мгц, оперативної пам'яті обсягом 64 Мб, 2 Мб відеопам'яті і жорсткого диску обсягом 10 Гб. Такі вимоги до апаратного забезпечення навіть нижчі, ніж мінімальні характеристики компонентів, які зараз випускаються серійно.

Натомість для перегляду кінофільмів, проведення відеоконференцій, приймання телевізійних програм, запуску більшості сучасних ігрових програм мінімальні вимоги до апаратного забезпечення значно вище, а саме: тактова частота роцесора - 1200-1500 Мгц, обсяг оперативної пам'яті - 512 Мб, обсяг відеопам'яті - 128 Мб, обсяг жорсткого диску - 20 Гб. І комп'ютер з такими характеристиками - це ще не найпотужніший комп'ютер (і не найдорожчий).


Виконати тести:


© 2022 - 2023 нр.
Навчальний блог. Всі права захищені.  

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати