ТК 02

Додайте текст тут...

Урок 2 - 5

Для здобувачів освіти по професії "Тракторист машиніст сільськогосподарського виробництва, Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, Водій автотранспортних засобів" 

Курс: Технічне креслення

Група № 3, курс 1

Викладач: Терещенко Олександр Миколайович

Дата проведення заннятя за розкладом - 09,  16,  23,   30 вересня 2022 р

Урок № 2 - 5

Тема:  Умовності на робочих кресленнях.

Поняття про перерiз. Класифiкацiя перерiзiв. Правила виконання i позначення перерiзiв.

Графiчне позначення матерiалiв у перерiзах.

Читання креслень, що мiстять перерiзи.

Поняття про розрiз.

Вiдмiнностi мiж розрiзом i перерiзом. Класифiкацiя розрiзiв за розташуванням площини перерiзiв. Розташування i позначення розрiзiв.

Мiсцевi розрiзи, їх призначення та правила виконання. З'єднання частини виду i частини вiдповiдного розрiзу. З'єднання половини виду i половини розрiзу. Умовностi під час виконання розрiзiв через тонкi стiнки типу ребер жорсткостi i спицi.

Поняття про складнi розрiзи. Ступiнчастi розрiзи. Ламанi розрiзи. Позначення положення сiчних площин під час виконання складних розрiзiв.

Читання креслень, що мiстять розрiзи.

Опрацювати матеріал:

Умовності і спрощення на кресленнях деталей

Раціоналізація креслярської роботи, спрощення та полегшення її займає важливе місце в справі підвищення продуктивності праці. З цією метою Державними стандартами ЕСКД встановлено ряд умовностей і спрощень, використовуваних при виконанні креслень.

Застосовуються такі основні умовності і спрощення.

Умовності і спрощення, що скорочують кількість зображень

1. Застосування умовних знаків Æ і □ дозволяє обмежитися одним зображенням (видом, розрізом) циліндричних, конічних і призматичних (що мають квадратні підстави) елементів (рис. 6.13, а); також завдяки застосуванню знаків Æ і □ можна обмежитися одним зображенням деталі, що складається з таких елементів (рис. 6.13, б)

Якби деталі, представлені на рис. 6.13, а, були накреслені без нанесення знаків Æ і □, для виявлення їх форми треба було б по два види (рис. 6.14).

Рис. 6.13. Скорочення кількості зображень завдяки використанню умовних знаків Æ і □:

а - циліндра, конуса, призми; 6 - складеної з подібних геометричних тіл деталі

Рис. 6.14. Деталі, представлені на рис. 6.13, але накреслені без застосування знаків Æ і □

2. Одним видом можна виявити і сферичну поверхню (рис. 6.15), якщо, як це передбачено п. 2.38 ГОСТ 2.307-68, винести перед знаком Æ (R) слово Сфера (тільки в тих випадках, коли без цього слова важко відрізнити сферу від інших поверхонь).

Рис. 6.15. Сферичні елементи, які виявляються одним видом

  • 3. Якщо потрібно виділити на зображенні деталі плоску поверхню, то її відзначають тонкими суцільними пересічними лініями (діагоналями), як показано на рис. 6.13, б.
  • 4. Завдяки нанесенню умовних позначень товщини (s3) і довжини (l 300) деталі, плоскі і довгі предмети можна показувати однією проекцією (див. Рис. 1.21).

Умовності і спрощення, що скорочують розмір зображень (без застосування масштабу зменшення)

5. Якщо зображення є симетричною фігурою, то допускається викреслювати не всі, а лише половину зображення, обмежуючи його осьовою лінією (рис. 6.16), або трохи більше половини. В останньому випадку зображення обмежують лінією розриву (суцільний хвилястою лінією товщиною від s / 2 до s / 3).

Рис. 6.16. Скорочення величини симетричних зображень

6. Щоб викреслити коротше зображення довгою деталі, що не зменшуючи масштабу, застосовують розрив (рис. 6.17). У місці розриву проводять лінії обриву (хвилясті). Розриви можна застосовувати для зображення деталей, що мають однакове поперечний переріз (рис. 6.17) або рівномірно змінюється поперечний переріз некруглих деталей (рис. 6.18).

Рис. 6.17. Зображення з розривом

Рис. 6.18. Розрив на зображенні деталі з однаково мінливих поперечним перерізом

7. При кресленні деталі з розривом розмірні лінії не розривають, проводячи їх суцільними (див. Рис. 6.17).

Умовності і спрощення, що полегшують виконання зображень

8. Якщо предмет має кілька однакових рівномірно розташованих елементів, то дозволяється викреслювати повністю тільки один-два з них, а інші показувати спрощено або умовно (рис. 6.19 і 6.20).

Рис. 6.19. Показ двох з декількох однакових рівномірно розташованих елементів (1)

Рис. 6.20. Зображення одного з чотирьох однакових отворів

9. Допускається також показувати частину деталі із зазначенням кількості елементів і їх розташування (рис. 6.21).

Рис. 6.21. Зображення частини деталі із зазначенням кількості елементів і їх розташування

10. Якщо не потрібно точного побудови ліній перетину поверхні, їх можна зображати спрощено. Замість лекальних кривих проводять дуги кіл і прямі лінії (рис. 6.22).

Рис. 6.22. Зображення ліній переходу поверхонь:

а - умовне зображення ліній переходу поверхонь (1) і розташування отворів у круглому фланці (2); б - випадки, коли плавний перехід від однієї поверхні до іншої годі й показувати

11. Допускається криві лінії перетину поверхонь заміняти в певних випадках прямими, як це зроблено на рис. 6.23.

Рис. 6.23. Заміна кривих ліній перетину поверхонь прямими (1)

  • 12. Плавний перехід від однієї поверхні до іншої показують умовно (тонка лінія на рис. 6.22, а) або зовсім не показують (рис. 6.22, б).
  • 13. На кресленнях деталей з суцільною сіткою, рифленням і т.п. допускається зображати ці елементи частково, з можливим спрощенням (рис. 6.24).

Рис. 6.24. Частковий показ рифлення (1)

14. При показі отворів в ступицах шківів, зубчастих коліс і т.п., а також шпонкових пазів можна замість повного зображення давати тільки контур отвору (рис. 6.25) або паза (див. Рис. 6.23).

Рис. 6.25. Показ контуру отвори і шпоночно паза (неповний вигляд) (1)

Інші випадки умовностей і спрощень

15. Дозволяється незначну конусність або ухил зображати із збільшенням. На тих зображеннях, де ухил або конусність чітко не виявляються, проводять тільки одну лінію, відповідну меншому розміру елемента з ухилом (рис. 6.26).

Рис. 6.26. Умовне зображення ухилу

16. Допускається показувати отвори, розташовані в циліндричному елементі (див. Рис. 6.22), навіть якщо вони і не перебувають у січної площини.


Виконати тести:


© 2022 - 2023 нр.
Навчальний блог. Всі права захищені.  

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати