ТК 01


Урок 1

Для здобувачів освіти по професії "Тракторист машиніст сільськогосподарського виробництва, Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування,         Водій автотранспортних засобів" 

Курс:  Технічне креслення

Група № 3, курс 1

Викладач: Терещенко Олександр Миколайович

Дата проведення заннятя за розкладом - 02 вересня 2022 р

Урок № 1

Тема:    Основи технічного креслення.

Опрацювати матеріал:

Види креслень. Порядок читання креслень. Формати креслень. Основний напис i вiдомостi, що розташованi в ньому.

Лiнiї креслення. Масштаби. Основнi вiдомостi про зображення, розмiри, їх точностi в технiчних вказiвках. Поняття про шорсткiсть поверхонь 

штамп креслення

Штамп креслення інакше називають рамкою для креслення. Відповідно до ЕСКД креслення повинен розташовуватися на аркуші певного розміру, також він має рамку і штамп. Ліве поле з урахуванням розташування технічного малюнка (горизонтально або вертикально) призначене для зшивання і становить завжди 20 міліметрів, а решта поля по 5 міліметрів.

Перший лист креслення несе максимальну інформацію і має висоту штампа 55 міліметрів, зі специфікацією - 40 (її наявність не обов'язкова), а кожен наступний - по 15. Штамп завжди розташовують внизу праворуч щодо рамки креслення.

креслярський алфавіт

Всі позначення, що наносяться на креслення і на будь-які інші технічні документи, виконуються російськими, грецькими або латинськими літерами, а числа - арабськими або римськими. Вони повинні бути виконані регламентованим креслярським шрифтом, для уніфікації якого прийнято кілька технічних характеристик.

В першу чергу, розмір шрифту, що відповідає висоті великої (заголовної) літери, виражена в міліметрах, яка заміряється строго перпендикулярно підставі написи. Слід зазначити, що букви можуть бути як з нахилом в 15 градусів від вертикалі, так і без нього.

Параметри шрифту в даний час визнані наступні:

  1. h - розмір (1.8; 2.5; 3.5; 5; 7; 10; 14; 20);
  2. d - товщина;
  3. c - висота малої (маленької) букви або цифри;
  4. a - відстань між буквами (цифрами);
  5. e - мінімальна дистанція від слова;
  6. b - максимальний крок рядка.

Слід звернути увагу на таку особливість, що при написанні слів з букв, що стоять послідовно і не паралельно один одному (наприклад, «А» і «Б»), відстань між ними необхідно зменшити вдвічі. Написи виконуються вручну без застосування лінійки. Букви і цифри повинні мати чіткість.

При підписанні технічних характеристик самого креслення, важливо не розміщувати їх всередині самої проекції за винятком розмірних чисел. Останні повинні розташовуватися над розмірною лінією 1 міліметр від неї.

сполучення

Сполученням в кресленні називають округлення одній прямій лінії в іншу пряму, тобто плавний перехід за допомогою циркуля або лекала. Сполучення можливо між будь-якими лініями: двома прямими, окружністю і прямий, двома дугами кіл, а також може бути внутрішнім або зовнішнім.

Для того щоб технічні характеристики сполучення не були порушені, то радіус останнього повинен під перпендикуляром з'єднуватися в точці дотику прямої лінії. При дотриманні цього правила лінія такої складної форми буде виглядати однаково. Це необхідно в разі, коли контури деталі, вузла або букв (цифр) великого розміру шрифту мають округлі форми.

лінії

Основним інструментом передачі креслення, безумовно, є лінія. Вона буває різного накреслення, товщини і несе різне призначення. Існують наступні типи ліній: звичайні і обведення (основних елементів і незначних деталей).

Лінія-обведення повинна бути тільки чорного кольору і призначена для обведення контурів чого-небудь:

  • Суцільна (різної товщини) - внутрішній і зовнішній контур предмета, обрис його внутрішніх частин, а також застосовується для нанесення розмірних ліній і штампа креслення.
  • Штрихова - лінія невидимого контуру предмета або перетину поверхонь.
  • Штріхпунктірная - використовується для виявлення симетрії, центрів, геометричних осей, січної площини.
  • Лінія зламу або обриву наноситься в місці переривання деталі, коли її розмір не можна порівняти з розміром листа.

Роль креслення в життя людини історія розвитку креслення

Графіка - це засіб створення матеріальних, духовних, інтелектуальних і мистецьких цінностей людини. Щоб побудувати будинок, автомобіль або літак, виготовити одяг, меблі або дитячу іграшку, треба спочатку спроектувати виріб, викреслити його і намалювати. Цим займаються інженери, архітектори, дизайнери та представники багатьох інших професій. Всі вони говорять на єдиному, загальному для них професійній мові - мові графіки.

Важко сказати, коли з'явилися у того чи іншого народу перші графічні побудови. Мабуть, потреба в їх точних або приблизних результатах відноситься до самих ранніх стадій розвинена людського суспільства. Можна сумніватися, що якийсь певний народ вперше винайшов той чи інший прийом або спосіб графічних побудов і потім шляхом спілкування передав свій винахід іншим народам. Швидше за все, кожен самостійно проходив перший етап розвитку графічної культури. Саме цей етап губиться в глибині тисячоліть і має, мабуть, не меншу історію, ніж виникнення мови і вдосконалення найпростіших знарядь праці.

Інша справа - розвиток абстрактних понять, створення правил і методів зображень. Тут запозичення неминуче. І більш розвинені народи є джерелом більш кваліфікованих знань. Саме це змушує нас пильно вивчати ті нитки, які можуть служити шляхами передачі інтелектуальних багатств. Природно, і нам доведеться звертати увагу на ці історичні факти, щоб знати витоки виникнення графічного мистецтва.

оформлення креслень

Графічні зображення Креслярські інструменти та приладдя

У наш час креслення - це своєрідний документ. Він визначає склад і пристрій вироби, містить необхідні дані для його розробки, виготовлення, контролю, експлуатації та ремонту. Креслення містить зображення, розміри, текст. По зображеннях можна судити про геометричній формі даної деталі, а по напису - про назву, масштабі, в якому виконані зображення, матеріалі, з якого виготовляється деталь та ін. Розмірні числа дають можливість судити про величину деталі в цілому і її частин. Тут же містяться дані про обробку деталі при її виготовленні, деякі інші умовні знаки і написи. Такий креслення дає повне уявлення про деталі.

Крім креслення деталі існують складальні креслення, ескізи, схеми, зображення розгорток, технічні рисунки і т.п. Такі зображення називають графічними. Вони складаються з ліній, штрихів, крапок і виконуються олівцем, тушшю, чорнилом.

Зображення на кресленнях будують за допомогою креслярських інструментів. Від правильної підготовки робочого місця багато в чому залежить якість креслення.

Тверді олівці М'які олівці

Таблиця 1. Параметри написів креслення

№ графи Напис в графах номер шрифту
1 Назва листа 3,5 рядкової або 5 прописаний
2 масштаб 5
3 номер листа 5
4 креслив 3,5 рядкової
5 прийняв 3,5 рядкової
6 НТГСПА 5 прописаний
7 ХГФ 5
8 Шифр (№ залікової книжки) 3,5

Для рамки на будь-якому форматі Нагадую вам знову: Відкладайте зліва 20, А від інших сторін по 5.

При виконанні креслень застосовують лінії різної товщини і накреслення відповідно до ГОСТ 2.303-68. Кожна з них має своє значення.

Таблиця 2. Лінії креслення

Креслення і інші конструкторські документи промисловості і будівництва виконують на аркушах певних розмірів. Формати листів визначаються розмірами зовнішньої рамки (виконаної тонкої лінією). Позначення і розміри сторін повинні відповідати зазначеним на рис. 6.

Цікаво, що в XXIII столітті основними лініями креслення були суцільні контурні і точкові (пунктирні - з нього. Punkt - точка) лінії. Останні застосовувалися в якості ліній невидимого контуру і ліній обриву, а з появою на кресленнях розмірів - як виносних і розмірних ліній:

З підвищенням вимоги до креслення в частині його повноти і можливості проведення на ньому графічних перетворень з 40-х років XIX століття на кресленнях стали застосовуватися осьові лінії. Їх проводили суцільними лініями синього кольору.

Прагнення до більшої наочності креслення викликало необхідність оттенения і розмальовки креслень. Однак від кольорових ліній, тушовкі і розмальовки довелося відмовитися у зв'язку з новими способами розмноження креслень - світлокопіювання (з 1897 р) і фотографуванням. осьові лінії стали проводити штрих-пунктирними. Для невидимого контуру замість точкових (пунктирних) ліній стали застосовувати штрихові. На початку XX століття розмірні, а потім і виносні лінії стали проводити тонкими суцільними лініями, що сприяло прискорення робіт по виконанню оригіналів і оригіналів, збільшувало чіткість їх копій. Замість розмальовки подумки розсічених частин деталей стали наносити умовні позначення матеріалів за допомогою штриховок різного виду.

шрифти креслярські

Будь-які технічні креслення зазвичай супроводжуються написами. Вміле їх розподіл на кресленні, акуратне виконання додасть кресленням строгість і чіткість. Розміри шрифту, який ви вибираєте, повинні строго відповідати розмірам формату креслення. Для гарного читання і сприйняття написів, а також правильного і швидкого їх виконання вам необхідно знати стандартний шрифт ГОСТ 2.304-81, застосовуваний для креслень та іншої технічної документації як галузей промисловості, так і будівництва. Нижче для довідок дані основні розміри шрифту типу В, оскільки він найбільш часто використовується в навчальних кресленнях.

Виконати тести:                    



© 2022 - 2023 нр.
Навчальний блог. Всі права захищені.  

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати